Angli, flamur rus në Katedralen e Sallisbërit

08:05 | 18/02/2019

Një flamur rus është shpalosur mëngjesin e së dielës në Angli, në qytezën ku rreth një vit më parë u helmua me gaz nervor ish-agjenti rus Sergei Skripal dhe e bija. Të indinjuara, autoritetet lokale e kanë cilësuar veprimin një akt marrëzie dhe policia ka nisur një hetim.

Një flamur rus është shfaqur papritur jashtë katedrales së Sallisbërit, qyteti ku u helmua me agjent kimik ish-spiuni rus Sergei Skripal dhe e bija Julia. Flamuri u pikas në mëngjes nga punëtorët që po punonin për restaurimin e katedrales, të cilët dhe e hoqën. Autoritetet lokale e cilësuan episodin një “marifet idiot” në dritën e përvjetorit të ngjarjes së vitit të kaluar me gazin Noviçok.

Policia vendase deklaroi në lidhje me sa ndodhi se është herët për të dalë në përfundimin nëse vendosja e flamurit është një vepër penale, por shtoi se hetuesit po mbikëqyrin kamerat e sigurisë në zonë. Nga lënda nervore e përdorur ndaj ish-oficerit rus dhe së bijës, që i mbijetuan agresionit, gjeti vdekjen më vonë një grua, që ra në kontakt me substancën e braktisur në një lulishte të Sallisbërit.

Daun Stërxhs u sëmur bashkë me partnerin e saj Çarli Roulli, por ndërsa ky i fundit mbijetoi, gruaja ndërroi jetë në spital më 8 korrik të vitit të kaluar. Asokohe, agjencitë hetimore të qeverisë britanike identifikuan dy oficerë të shërbimit sekret ushtarak rus si përgjegjës për sulmin ndaj Skripal dhe së bijës. Ndërkohë, një i tretë është identifikuar në ditët e fundit dhe dyshohet të ketë luajtur rol në agresionin me gaz nervor./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono