Angela Merkel takon së shpejti presidentin Erdogan

07:27 | 18/01/202007:270

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, më 24 janar do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Turqi.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha se Merkel gjatë vizitës së saj do të takohet në Stamboll me presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan.  Gjatë takimit në rend dite kpërveç çështjeve ndërkombëtare do të jenë edhe marrëdhëniet dypalëshe.

Seibert bën me dije se Merkel dhe Erdogan do të marrin pjesë në ceremoninë e hapjes së kampusit të Universitetit turko-gjerman.

Po ashtu pritet që Merkel të marrë pjesë edhe në aktivitete lidhur me ekonominë me ftesë të Dhomës së Tregtisë Turko-Gjermane si dhe të zvhillojë takime me përfaqësues të institucioneve të shoqërisë civile në Turqi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono