Anëtarësimi, Hahn “harron” Shqipërinë

18:50 | 17/06/201918:500

Komisioneri i BE për Zgjerimin Johanes Hahn ka deklaruar se aktualisht është Maqedonia e Veriut ajo që meriton dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit. I ndodhur në Luksemburg për takimin e ministrave të Jashtëm të BE, Hahn nuk e ka përmendur fare Shqipërinë.

Sapo arriti në Luksemburg për mbledhjen e ministrave të punëve të jashtme të Bashkimit Europian, komisioneri për politikën e fqinjësisë dhe negociatave të zgjerimit të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka insistuar mbi pasojat për mosdhënien e dritës jeshile lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE, pa përmendur Shqipërinë:

Johannes Hahn, komisioneri për Zgjerimin“Ne po negociojmë sërish. Nuk bëhet fjalë vetëm për Maqedoninë e Veriut që e meriton dritën jeshile, por është një sinjal për të gjithë rajonin. Nëse do të rifillojnë bisedimet midis Prishtinës dhe Beogradit, të dyja palët do tê kenë nevojë të shohin që investimi për gjetjen e një kompromisi politik midis dy vendeve shpërblehet. Përndryshe, ata nuk do kenë asnjë motivim për t’u angazhuar në bisedime. Ndaj të gjithë duhet të kuptojnë qartë rëndësinë e dhënies së një sinjali për një vend në interesin e të gjithë rajonit të Ballkanit”.

Ajo që u duk si një harresë e komisionerit Hahn lidhur me përmendjen e Shqipërisë, u përjashtua në përgjigjjet në vijim. Komisioneri Hahn ka treguar qartë se ai synon dritën jeshile për Maqedoninë e Veriut, pa folur aspak për Shqipërinë.

Johannes Hahn, komisioneri për Zgjerimin“Nuk më pëlqen termi kompromis lidhur me vendimin në shtator. Ndoshta do më duhet t’a pranoj se nuk do të jetë vendimi im. Qëndrimi im është që sa herë një vend përmbush kushtet, edhe ne duhet t’i përgjigjemi pozitivisht. Cdo shtyrje e vendimit krijon rrezik dhe nuk dua të krijoj rrezik kur nuk është e nevojshme”.

Gazetari: Cili është mesazhi juaj për Parisin dhe Hagën ?

Johannes Hahn, komisioneri për Zgjerimin“Mesazhi im për këdo është që të kuptojnë se situata rajonale ka nevojë për perspektivë tërësore. Një vend ka investuar në mënyrë të jashtëzakonshme për perspektivën evropiane dhe lidershipi i tyre ka treguar kurajo. Nëse kjo gjë nuk do të shpërblehet, ne nuk do të humbasim vetëm përgjegjshmërinë tonë, por edhe besueshmërinë, si edhe fuqinë tonë. Çdo gjë që kemi investuar me sukses në vitet e  fundit do të rrezikohej nëse ne nuk i qëndrojmë besnik premtimeve tona”.

Komisioneri për Hahn do të jetë prezent nesër në 18 qershor gjatë diskutimit të ministrave të jashtëm mbi çeljen e negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE dhe aprovimit të konkluzioneve për paketën e zgjerimit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono