Analiza e Vasil Rucit për Superligën

14:52 | 29/05/201914:520

Tirana mbijeton, ndërsa Flamurtari ka zhvilluar një sezon të mirë. Legjenda vlonjate, Vasil Ruçi, bën analizën e tij për sezonin e Superligës.

Nuk ka më mirë sesa kur analizën e bën një mjeshtër. Superliga shqiptare thuajse ka përfunduar, dhe për të flet ish-sulmuesi i madh i Flamurtarit, Vasil Ruci.

Vlonjati natyrisht fillimisht vlerëson skuadrën e tij të zemrës, Flamurtarin, dhe sidomos një njeri që ai e quan me meritë të veçantë.

Ruci: “Flamurtari ka bërë kampionat të mirë, klasifikimin e meriton dhe besoj të zgjidhen gjithë problemet që kanë ngelur pezull. Ne shqiptarët lozim mirë kur s’marrim lekë. Arritja e Flamurtarit është trajneri, trajneri ka arritur të bëjë grupin, ashtu siç ka meritë trajneri te Partizani”.

Gara më intriguese duket ajo për mbijetesë, mes Tiranës dhe Kastriotit.

Ruci: “Besoj që mundësitë më të mëdha i ka Tirana. Vijnë moralisht ndryshe nga një ndeshje e fituar besoj se Flamurtari barazimi është i mjaftueshëm për një ekip”.

Ende nuk është përcaktuar renditje përfundimtare, por Ruci thotë se nuk pati ndonjë zhgënjim që nga fillimi i sezonit.

Ruci:Që nga fillimi i kampionatit të gjitha ekipet meritonin të futen në UEFA. Është një nga kampionatet që është arbitruar më mirë këto 10 vitet e fundit. Arbitrat kanë qenë shumë korrektë”.

Një ish-lojtar i kombëtares pyetet edhe për ekipin përfaqësues dhe trajnerin e tij, Edi Rejën.

Ruci: “Kombëtarja është e re, trajneri me eksperiencë, po dua të cilësoj një rol që pak e zënë në gojë të trajnerit të dytë. Po ta shikosh De Biazi kur ka shkaur në Evropian i është hedh në qafë trajnerit të dytë, se i dyti është ekuilibristi në ekip. Besoj te trajneri që ka ardhur, por nuk di kush është trajneri i dytë, pastaj do jap një mendim të saktë”. ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono