Analiza e CNN: Trump po shkatërron Perëndimin

20:23 | 12/07/2018

Me deklaratën e fundit se, Shtetet e Bashkuara mund ta braktisin NATO-n, Donald Trump ka konfirmuar se po kthehet në asgjësuesin e Perëndimit. Në një analizë të detajuar, CNN vlerëson se qeverisja e presidentit amerikan me mentalitetin e biznesmenit po e kthen atë në një njeriun më të rrezikshëm për Europën, duke lënë pas edhe presidentin rus Putin.

Identiteti i Perëndimit, i krijuar pas Luftës së Dytë Botërore dhe i bazuar në institucione e vlera, kishte nisur të venitej që kur Donald Trump mori zyrtarisht detyrën një vit e gjysmë më parë. Por tani, me një qeverisje të stilit luftarak, presidenti amerikan rrezikon ta asgjësojë atë njëherë e përgjithmonë. Pa harruar këtu stilin analog të presidentit rus Vladimir Putin, i konsideruar si “shpirti binjak” i shefit të Shtëpisë së Bardhë. Dyshja është e aftë ta bëjë një gjë të tillë realitet dhe vetëm mendjet e kthjellëta në të dyja anët e Atlantikut mund ta ndalin, edhe pse deri tani nuk kanë dhënë asnjë sinjal se kanë ndërmend ta bëjnë një gjë të tillë. “Ajo që demokratët europianë dhe amerikanët euro-atlantikë duhet të kuptojnë është se Trump nuk është aleati i tyre dhe se për të traktati i NATO-s është vetëm një copë letër e pavlerë”, thuhet në analizën e CNN. Gjithashtu, është e kotë të përpiqesh ta bësh atë të arsyetojë dhe në këto kushte, Trump është më i rrezikshëm se Putin. “Trump duhet luftuar dhe kjo nuk do të thotë të shpëtosh ato që kanë mbetur nga rendi i epokës së Luftës së Ftohtë, por të mendosh për një rend të ri, i cili nëse nuk mund të krijohet i tëri njëherësh, të krijohet pjesë pjesë”, thuhet në analizë. Sipas CNN, Trump po përpiqet të zhvasë atë që ka mbetur nga Perëndimi i dikurshëm, që sot është i pushtuar nga bindjet nacionaliste. Ai nuk është jashtë linjave kur i quan organizatat perëndimore të ndryshkura, sikurse ka bërë me NATO-n. Dhe në fakt, Aleanca e sotme duket më demode se kurrë, me vendet anëtare në armiqësi dhe të paafta të zgjidhin sfidat e kohëve moderne si terrorizmi, emigracioni dhe ndryshimet e klimës. Në këto kushte, shkruan CNN, Trump e sheh organizatën si një klub ku europianët paguajnë Uashingtonin për mbrojtje dhe nëse nuk paguajnë më shumë, ai kërcënon me braktisjen e saj. Pa harruar këtu paaftësinë e Aleancës për t’u përballur e vetme me armikun tradicional numër 1 të saj, Rusinë. Për CNN, NATO zor se mund të bënte më shumë për të frenuar pushtimin rus të Ukrainës dhe aneksimin e Krimesë për një sërë motivesh. Kjo, pasi sot Bashkimi Europian po kalon krizën më të madhe të të gjitha kohërave, i tronditur nga Brexit dhe i sulmuar nga nacionalistët e ekstremit të djathtë. Nga ana tjetër tregtia globale vazhdon të thellojë hendekun mes veriut të pasur dhe jugut të varfër. “Trump me të drejtë i konsideron këto institucione të marra fund”, vijon CNN, “por për arsye të gabuara”. Së pari, thuhet në analizë, Trump gabon kur mendon se Amerika është më e fortë e vetme sesa me aleatët tradicionalë përkrah. Së dyti, gabimi i tij është transferimi i mentalitetit të biznesmenit në politikën e jashtme, duke e konsideruar një Europë të fortë dobësi për amerikën. Të njëjtin mentalitet ka edhe Rusia e Vladimir Putin dhe në këto kushte, Europës nuk i mbetet gjë tjetër veçse t’i marrin dy liderëve nga duart skenarin e përgatitur dhe të shkruajnë vetë fatin e tyre. por kjo kërkon një mendje gjithëpërfshirëse dhe jo përqeshje apo nacionalizëm të dhunshëm, që nuk di të bëjë gjë tjetër veçse të shkatërrojë – përfundon analiza e CNN. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono