Analistë dhe gazetarë në Kosovë: Akuzat dhe kundërakuzat mes liderëve shqiptarë, të dëmshme

15:40 | 10/05/201915:400

Sipas analistëve dhe gazetarëve në Kosovë, akuzat dhe kundër akuzat e liderëve shqiptarë mes njëri- tjetrit për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë – Serbi, janë të dëmshme për të dyja palët. 

Akuzat dhe kundërakuzat ndërmjet liderëve institucionalë në Kosovë e Shqipëri për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë – Serbi për analistët në Kosovë janë të dëmshme për të dyja vendet.

Publicisti dhe gazetari Adriatik Kelmendi thotë se dy shtetet duhet të fokusohen t’i kryejnë detyrat e tyre të brendshme meqë nuk janë shtete të rrumbullakuara.

Ndërsa për kryeministrin shqiptar Rama, Kelmendi thotë se ka të drejt të flasë për Kosovën por jo të kundërshtojë një kryeministër të zgjedhur nga qytetarët e Kosovës.

Analisti Milazim Krasniqi konsideron se kryeministri Rama po ndërhyn pa nevojë në çështje të Kosovës.

Ndërsa ka kritikuar presidentin Hashim Thaçi për qëndrimet siç thotë ai kundërthënëse politike.

Përçarjet e politikanëve të Kosovës, Rama-Haradinaj në njërën anë dhe Thaçi-Berisha në anën tjetër për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë- Serbi kanë kulmuar në formë deklarative ditëve të fundit pas samitit të Berlinit, ndonëse kanë nisur kohë më parë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono