Ambassador of Kosovo to RMV: Albania needs to agree first with Kosovo then with Serbia

12:44 | 15/11/201912:440

Kosovo’s Ambassador to Northern Macedonia, Gjergj Dedaj said in an interview with Macedonian media such an alliance as “mini-Schengen” could be discussed with Kosovo only after Serbia and Bosnia and Herzegovina recognized  independence of Kosovo.

He said that for Kosovo, partnership with the United States, the European Union and NATO is a priority.

Albania should bear in mind that when it comes to Kosovo, first it has to agree with Kosovo then with Serbia, said Kosovo’s ambassador to Skopje Gjergj Dedaj.

Dedaj said in an interview with Alsat television that first must make an alliance, whether of free or political movement with Kosovo then with Northern Macedonia and Serbia./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono