Ambasadori rus kërcënon Maqedoninë

17:11 | 30/07/201817:110

Ambasadori rus në Shkup, Oleg Shcherbak, ka kritikuar ashpër Maqedoninë për nismën lidhur me anëtarësimin në NATO. Ai tha gjatë një konferencë se qytetarët e vendit duhet të pyeten në referendum nëse duan që të anëtarësohen në aleancën ushtarake.

Ambasadori nënvizon se nëse Maqedonia bëhet pjesë e makinerisë ushtarake të NATO-s atëherë duhet edhe të llogarisë kundërgoditjen që mund të marrë nëse aleanca e Atlantikut të Veriut do të sulmonte Rusinë.

Sipas tij, NATO është një aleancë ushtarake përgjegjëse për shumë luftëra nëpër botë. Gjatë gjithë kohës, Kremlini me metoda të ndryshme është përpjekur të pengojë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono