Ambasadori Lu takon Kryeprokuroren Arta Marku

10:42 | 21/12/2017

Ka zgjatur rreth 30 minuta takimi i sotëm mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe kryeprokurores së përkohshme të sapozgjedhur Arta Marku. Takimi i nisur rreth orës 10.00 ishte i pari pas zgjedhjes tri ditë më parë të zonjës Marku në krye të Prokurorisë.

Organi i akuzës ka tashme të paktën dy çështje të hapura në lidhje me incidentet e dhunën që shoqëruan votimin e kryeprokurores së përkohshme në parlament. Një çështje lidhet me hetimin e protestuesve, ndërsa e dyta është padia e bërë nga PD kundër gardistëve dhe kryeparlamentarit Gramoz Ruçi për shpërdorim detyre.

Emërimi i Arta Markut në detyrën e Kryeprokurores së Përkohshme sipas kryeministrit Edi Rama ka qenë një proces i mbështetur edhe nga ndërkombëtarët./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono