Ambasadori i përgjigjet Ademit: Viti 2019 nuk është 1913!

13:10 | 09/07/201913:100

Ambasadori  i Austrisë në vendin tonë Johan Satler i është përgjigjur kërkesës së Voltana Ademit që Shkodra të qeveriset nga një Komision Administrativ Evropian. Në një reagim në rrjetet sociale, Sattler thotë se Shqipëria s’është më ajo e vitit 1913, por një vend që synon hyrjen në Bashkimin Evropian.

Letra  publike e kryebashkiakes së Shkodrës Voltana Ademi drejtuar disa prej ambasadorëve në Shqipëri ka mbërritur në selitë diplomatike. Në emër të qytetarëve shkodranë, ajo ka shprehur gatishmërinë që të pranojnë një komision Administrativ Europian që t’i japë mend se çduhet të bëjë me zyrën e kryetarit të Bashkisë në të cilën kërkon të ulet i zgjedhuri i mazhorancës Valdrin Pjetri, por në kundërshtim me dekretin e Presidentit sipas opozitës.

“Në vitet 1913 -1914 dhe 1918-1920 ky qytet me rëndësi vitale për të gjithë kombin, është qeverisur nga komisione ndërkombëtare të fuqive të mëdha. E ndoshta është prapë rasti, dhe jo vetëm për Shkodrën!”, thoshte Ademi.

“Do isha i lumtur të diskutoja. Por 2019 nuk është 1913. Shqipëria aspiron të hapë negociatat me BE. Kjo kërkon aftësinë për të zgjidhur problemet politike. Dhe për këtë nevojiten dy gjëra: Sezoni i konfliktit duhet të ndiqet nga sezoni i zgjidhjes së konflikteve. Shqiptarët duan të shkojnë me pushime me mendje të qetë”, tha Sattler

Letrën publike Kryetarja e Bashkisë Voltana Ademi ia ka drejtuar ambasadorëve të Bashkimit Evropian dhe ambasadës së SHBA. Ajo është e gatshme të lërë detyrën nëse Shkodra qeveriset nga një komisioni ndërkombëtar./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono