Ambasadori amerikan në Beograd: Të gjendet rruga e dialogut me Prishtinën

18:11 | 08/04/2019

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scot u takua sot me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, të cilit i ka shprehur qëndrimin e tij se është me rëndësi që Serbia dhe Kosova të rigjejnë rrugën e dialogut.

Sipas mediave serbe, ambasadori Scot përsëriti se gjetja e një rruge për vijimin e dialogut është jo vetëm në interes të dy vendeve, por edhe të komunitetit ndërkombëtar që të arrihet një kompromis. Nga ana e tij, presidenti Vuçiç deklaroi se Beogradi është i gatshëm të bisedojë menjëherë sapo Prishtina të heqë taksën për produktet serbe.

Ndërkohë, progresi në dialogun me Kosovën është pranuar si kusht për hapat e ardhshëm europianë edhe nga ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, gjatë një vizite në Paris./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono