Ambasada shqiptare në Vatikan nderon kardinal Ernest Simonin

19:29 | 18/10/2018

Ambasada shqiptare në Vatikan ka nderuar 90-vjetrorin e lindjes së Kardinal Ernest Simonit. Në këtë përvjetor ai është ftuar nga vetë Papa Francesku për të mbajtur një meshë së bashku.  

Ditëlindja e 90 e gjeti kardinalin Ernest Simoni në Vatikan. Me këtë rast ambasada shqiptare pranë selisë së shenjtë mbajti një ceremoni të veçantë në nderim të tij me iniciativë të të ngarkuarës me punë Majlinda Dodaj.

ernest1
ernest2
ernest3
ernest

Në aktivitet morën pjesë edhe Kardinali Giuseppe Bertori, Kyeipeshkvi i Firences,  Ipeshkvi i Kosovës Imzot Dodë Gjergji,  Drejtori i Radio Vatikanit si dhe  ambasadorë të akredituar pranë Selisë së Shenjtë. Kureshtja e të gjithëve mbeten vitet e jetës që Kardinal Simoni kaloi nën diktaturë, por vetë ai e kalon me një batutë:

“Tashmë kaloi ajo periudhë. Me ndihmën e Zotit të gjithë duhet të ecim përpara”.

Emocionues për të mbetet takimi i parë me Papa Françeskun në Tiranë gjatë vizitës që Ati i Shenjtë bëri në Shqipëri. Rrëfimi për jetën e Kardinal Simonit preku vetë Papën. Një tjetër moment i rëndësishëm në jetën në tij veçohet emërimi Kardinal nga Ati i Shenjtë në Nëntor të 2016-s.

Ka qenë vetë Papa Francesku që me rastin e ditëlindjes e ka ftuar në Vatikan. Kardinal Ernest Simoni do të mbajë dhe një meshë bashkë me Atin e Shenjtë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono