Ambasada amerikane akordon fondin: Në shënjestër reformat brenda Drejtorisë së Burgjeve

16:41 | 03/10/201916:410

Më 1 Tetor, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akorduar një fond shtesë prej 920 mijë dollarë në mbështetje të programeve të ligjzbatimit në vendin tonë. Në një reagim në rrjetet sociale, ambasada amerikane në Tiranë thotë se ndihma shtesë do të ketë në shënjestër Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.

“Ndihma shtesë do të kontribuojë për Planin e Veprimit për Burgjet 2019 të Ministrisë së Drejtësisë, të cilat do të kenë në shënjestër reformat brenda Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve për të Profesionalizuar edhe më tej sistemin korrektiv, përforcuar sigurinë publike, dhe zbatuar masa energjike kundër aktivitetit kriminal të organizuar”, thuhet në reagimin e ambasadës.

ambasada thekson se Shtetet e Bashkuara mbreten të përkushtuara për t’i mbështetur përpjekjet për të ndihmuar Shqipërinë që të ndërtojë një sistem drejtësie penale që të jetë i efektshëm dhe transparent.

“Një sistem i përmirësuar burgjesh është thelbësor për përpjekjet e vazhduara të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit dhe luftuar krimin e organizuar”, thotë ambasada që me fondin e fundit shtesë e ka rritur totalin e mbështetjes së SHBA tek programet e ligjzbatimit në vendin tonë në 5.1 milionë dollarë.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono