“Alpet shqiptare-traditë dhe mite”, prezantim i produkteve turistike karakteristike për zonën

15:46 | 13/07/201815:460

“Alpet shqiptare–traditë dhe mite”. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit prezantoi planin e zhivllimit të zonës, i cili do të bazohet në prezantimin e produkteve karakteristike.

Bukuritë natyrore, trashëgimia kulturore e historike e Alpeve shqiptare tërheq turistët e huaj ndonëse sezon plazhi. Rreth 99% e atyre që i vizitojnë në anketën e realizuar  nga Ministria e Mjedisit dhe Turizmit u përgjigjën se do t’ia rekomandonin këtë udhëtim dikujt tjetër ndonëse ndjejnë mungesën e informacionit si nga ana e popullsisë vendase, por edhe nga guidat turistike. Me miratimin e planit të Alpeve miratuar këtë vit zona hyn në një cikël të ri të zhvilimi të turizmit.

“Ka një paketë të plotë investimesh, por me investime tradicionale. Ajo që  kemi rënë dakord në Këshillin Kombëtar të Rregullimit të Territoritështë që  investimet të jenë të natyrës që t’i pranojë zona”.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit nxiti turoperatorët ta përfshijnë këtë zonë në guidat e tyre turistike për këtë i propozoi dhe lehtësi nga qeveria.

“A do duhet ne që turoperartorët të kenë tarifa lehtësuese dhe promovuese nga pikëpamja financiare për të shtuar numrin e turistëve në Alpe. ”

Ndërkohë banorëve të zonës, ministri Klosi iu bëri thirrje të investojnë në agroturizem si një mundësi për të thithur më shumë turistë dhe zhvillimin e ekonomisë së zonës. /abcnews.al

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono