Alket Hyseni: Meta po ofendon stemën e Republikës

19:30 | 02/07/201919:300

2 ditë pas zgjedhjeve vendore, Presidenti Meta sfidon sërish Kryeministrin, duke propozuar që më 13 Tetor në vend të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe presidenciale, për të kapërcyer krizën politike në vend. Meta ironizoi zgjedhjet e 30 Qershorit duke i quajtur votime socialiste dhe shigjetoi edhe reagimet ndërkombëtare, duke nënvizuar se për Ilir Metën  demokracia është e panegociueshme, me asnjë ambasadë, asnjë shtete, edhe më gjithë botën.

Këto deklarata të bëra sot i nga kreu i shtetit i ka komentuar në studion e ABC News Deputei i PS-së Alket Hyseni, i cili u shpreh se ai nuk e njeh Metën si Presidnet dhe sipas tij ai po ofendon stemën e Republikës së Shqipërisë.

“Sa për zgjedhjet e përgjithshme ata që njeh Kushtetuta sepse për këto shashkat e tjera për zgjedhje presidenciale, ai zotëria është zgjedhur nga Parlamenti dhe sot e ka humbur mbështetjen e Parlamentit, duhet të kishte dhënë dorëheqjen qoftë politikisht qoftë moralisht, qoftë edhe nga pikëpamja juridike nuk mund të jetë më President. Por çështjen e moralit të tij politik e zgjidh vetë ai, pjesë juridike do ta zgjidhim ne për pak ditë nga Parlamenti dhe punë javësh do të jetë edhe nga Gjykata Kushtetuese. Sa i takon propozimit të tij ne nuk e marrim për bazë fare. Unë personalisht dhe nuk shpreh këtu opinion e PS-së unë nuk do i referohem asgjëje që thotë Presidenti i Republikës, i cili edhe pse po rri në atë karrige ai po ofendon stemën e Republikës së Shqipërisë me këtë që po thotë. Do të punoj fort që një orë e më parë të mos jetë më në atë karrige, jo se më cenon gjë mua personalisht, por ai po cenon imazhin e Republikës së Shqipërisë”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono