Alimani: “Delegacioni” në kërkim të mbështetjes financiare pas nominimit për Oscar

12:50 | 06/10/201912:500

Regjisori Bujar Alimani në një intervistë për Abc News pranon kënaqësinë e nominimit të “Delegacionit” për në Oscar. Por nga ana tjetër, ai thotë se ky përfaqësim kërkon lobim dhe mbështetje financiare nga Ministria e Kulturës.

Filmi artistik  “Delegacioni” me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit brenda 1 viti ia ka dalë të rrëmbejë 11 çmime duke nisur me Varshavën dhe tashmë është nominuar për të përfaqësuar Shqipërinë në Oscar. Regjisori e cilëson kënaqësi, por rruga është e gjatë dhe gara e fortë mes 87 vendeve.

Gara në Oscar shpesh është shoqëruar me të papritura dhe surpriza këtë e kujton Alimani, por ai është i vetëdijshëm se kërkon promovim të madh, e kjo sipas tij duhet bërë nga Ministria e Kulturës.

Përzgjedhja  e filmave kalon në tre faza, por edhe kalimi i fazës së parë është mjaftueshëm, sipas regjisorit. Që në fillim si armë të fortë e këtij filmi ka qenë thjeshtësia. Por duke nënvizuar mesazhin e fortë mes pushtetit dhe individit.

Ndërkohë që regjisori Bujar Alimani ka filluar xhirimet për filmin  e ri që e cilëson si projektin më të madh filmik  të tij. Xhirimet e filmit janë në veri të Shqipërisë në zonën e Pukë-Fushë Arrëz dhe bëhet fjalë për një dramë familjare./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono