Aleatja e Merkel, në krye të KE

22:45 | 02/07/201922:450

Në përfundim të samitit maratonë, liderët e BE-së kanë nominuar personat që do të mbajnë postet kyçe në hierarkinë e Komisionit Europian. Mes tyre spikat aleatja e kancelares Angela Merkel, Ursula Fon der Lejen, që nëse votohet do të jetë e para grua presidente e KE-së.

Liderët e BE-së kanë zgjedhur ministren gjermane të Mbrojtjes, Ursula fon der Lejen për postin e presidentit të Komisionit Europian, pas një samiti maratonë 3-ditor. Nominimi i zonjës Fon der Lejen, një aleate e ngushtë e kancelares Angela Merkel, erdhi në formë surprize pasi emrat e konkurrentëve kryesorë për atë që konsiderohet si posti më i lartë në hierarkinë e BE-së u hodhën poshtë. Nëse miratohet nga Parlamenti Europian, atëherë Fon der Lejen do të jetë e para grua që bëhet presidente e Komisionit. Ndërkohë, kryeministri liberal i Belgjikës, Sharls Mishel është emëruar për të zëvendësuar Donald Tusk si kryetar i Këshillit Europian, ndërsa spanjolli Hozep Borell është propozuar si shefi i ri i Politikës së Jashtme.

Ndërkohë, shefja e FMN-së Kristinë Lagard është emëruar për të drejtuar Bankën Qendrore Europiane, post që aktualisht mbahet nga Mario Dragi, të cilit i janë atribuuar meritat për shpëtimin e euros gjatë krizës së borxhit që përfshiu Eurozonën. “Kemi rënë dakord për gjithçka përpara se të zhvillohet sesioni i parë i Parlamentit Europian”, deklaroi kreu në ikje i Këshillit Europian, Donald Tusk. Ai vlerësoi “balancimin perfekt gjinor” dhe saktësoi se Gjermania kishte abstenuar në votimin për nominimin e zonjës Fon der Lejen. Vetë kancelarja Angela Merkel u tha gazetarëve se abstenimi i saj kishte qenë në kuadër të një marrëveshjeje të arritur në radhët e koalicionit qeverisës në Berlin. Por pavarësisht optimizmit, ajo çfarë ka ngritur shqetësime është fakti se roli i liderëve të BE-së ka bërë që të anashkalohet ai i Parlamentit Europian, që voton për presidentin të mërkurën. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono