Albin Kurti flet për takimin me Ramën: Jemi njerëz e politikanë të ndryshëm, por do bashkëpunojmë

18:11 | 26/10/201918:110

Pesë orët e takimit të mbrëmshëm me Edi Ramën, e kanë bërë Albin Kurtin, të harrojë të shkuarën e afërt, dhe të aktivizojë miqësinë e dikurshme me kryeministrin shqiptar.

Kandidati për kryeministër në Kosovë, lë mënjanë ndasitë e fundit me kryeministrin shqiptar.

Për liderin e Vetëvendosjes, mendimet e ndryshme mes tij dhe Edi Ramës nuk përkthehen në armiqësi.

Edhe pse Rama ishte një nga mbështetësit kryesor të Hashim Thaçit për diskutimin e shkëmbit territorial mes Kosovës dhe Serbisë, kryeministri i ardhshëm i Kosovës, nuk i njeh faj Edi Ramës, por tregon se kush drejton tani politikën e jashtme.

Tradita e dy qeverive tona do të vazhdojë, por Albin Kurti tregon kush do të jetë diferenca e lidershipit të tij.

Nuk është gati të thotë nëse do të pranojë kërkesën e Ramës për ministër shteti të përbashkët.

Teza e Ramës për një Shengen Ballkanik, nuk e bind.

Me përfundimin e numërimit të votave në Kosovë, Albin Kurti pritet të mandatohet nga Presidenti Thaçi për të krijuar qeverinë e re. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono