Albanian mayor dismissed two his vice-chairperson hours before being dismissed by CEC

12:31 | 07/11/201912:310

Today is the 7th day when the Vora municipality does not have a mayor,because of  the decision of the CEC last Friday to dismiss Agim Kajmaku .

While the  President of the Republic is expected not to promulgate a repeat election most proper way  is to temporarily appoint one of the vice-chairperson as mayor.

During his 3 months in office, Kajmaku had worked with 2- vice-chairperson: Hekuran Brahimaj and Laureta Omeri.

Live on the Abc News studio, journalist Esiona Konomi said that Laureta Omeri was recommended for the task from PS deligated ,Belinda Balluku.

Kajmak’s relations with Balluku have not been good lately, and the vice mayor, Laureta Omeri, turned out to be the problem , ”the reporter said.

It was Ms. Omeri who was favored to be elected by the municipal council as a impermanent  mayor for Vora municipality.

Abc News has learned that on Friday morning, before the CEC fired him, Kajmaku went to his office and fired two vice mayor: Brahimaj and Laureta Omeri, reports abcnews.al.

Instead, he has appointed only one vice-mayor,Gent Picari.

In this way, Kajmak removes the party from the municipal control and he assumes all his influence in the institution, not even being mayor.

The two vice-mayor have tried to declare both dismissal orders illegal, but no institution has yet revoke them. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono