Albana Nanaj “Check in” në Vuno

20:00 | 29/07/201920:000

Autorja e Check in në Tv Klan Albana Nanaj është ndalur këtë herë në Jug, ku sëbashku me gazetaren e Edicionit Veror Genta Hodo u ndalën fillimisht në Vuno, një nga fshatrat që ka bërë histori në Luftën Nacional Çlirimtare.

Vunoi shquhet për ndërtimet me gurë që i rezistojnë kohës. Është ndërtuar në mënyrë të atillë që është në buzë të malit dhe shtëpitë me pamje nga deti duke respektuar hapësirën e njëra-tjetrës.

Ato u ndalën edhe në kishën e ndërtuar gjatë shekullit të XVI, e cila është shkatërruar gjatë kohës së komunizmit të fshatit Vuno, por që afresket janë ende aty dhe turistët i vizitojnë.

Ka qytetërim, por vihet re mungesa e të rinjve.

Ato kanë takuar edhe dy turiste spanjolle të cilat vizitojnë Shqipërinë nga Veriu në Jug, pasi akne vizituar Thethin Valbonë Përmetin dhe Sarndën u gjendën në Vuno. Për gazetaret ato u shprehën se   janë kënaqur me traditën, mikpritjen dhe ushqimin, nga ku veçojnë byrekun. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono