Alarm nga fruthi në Los Anxhelos, 119 studentë vendosen në karantinë

12:07 | 26/04/201912:070

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, epidemia e fruthit ka marrë përmasa dramatike. Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në Nju Jork, tashmë dy universitete janë vendosur në karantinë në Kaliforni.

Alarmi për sëmundjen e fruthit, i cili javët e fundit detyroi Nju Jork të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme, ka mbërritur dhe në Los Angeles. Në dy universitete është vendosur karantina, për studentët, stafin pedagogjik dhe personelin, të gjithë ata që nuk janë të vaksinuar. E njëjta masë është marrë dhe për ata që nuk mund të dëshmojnë se janë vaksinuar apo dhe ata që sydhohet se janë prekur nga fruthi. Dy universitetet janë ai i Kalifornisë – UCLA, dhe universiteti shtetëror i Kalifornisë – CSU. Në këtë të fundit nuk është bërë i ditur numri i personave të vendosur në karantinë. Disa ditë më parë 71 raste të tjera me fruth u konfirmuan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me epideminë që është përhapur dhe në dy shtete të tjera: Ajoua dhe Tenesi. Sipas autoriteteve shëndetësore, nga 1 janari i këtij viti janë konfirmuar 626 raste me fruth. Funksionarët shëndetësorë presin që nivelet e 2019-ës të tejkalojnë ato të 2014-ës, kur rastet ishin 667. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono