Aksioni kundër informalitetit, Buxhuku: Vjen pa analizuar shkaqet

16:00 | 07/08/201916:000

Pa analizuar shkakun e evazionit fiskal sipas Administratorit të Përgjithshëm të Konfindustrisë nuk mund të ketë pasoja pozitive në ekonomi. Gjergj Buxhuku thotë se aksionit të ndërmarrë nga qeveria i mungon analiza.

Aksion pa analizë. Të tillë e konsideron Administratori i Përgjithshëm i Konfederatës së Industrive të Shqipërisë Gjergj Buxhku luftën që qeveria thotë se i ka shpallur informalitetit tek biznesi.

Që të eliminohen pasojat i duhet prerë udha shkakut pohon Buxhuku i cili sugjeron një analizë shumëpalëshe.

Ndërkohë vetë Administratori i Përgjithshëm i Konfindustrisë gjen dy arsye se pse ky aksion i qeverisë vjen pikërisht në këtë kohë.

Sa i përket vendosjes së  faturimit elektronik tek biznesi Buxhuku mendon se  koha e parashikuar për tu zbatuar.  1 Janari i vitit që vjen, është e pamjaftueshme për të garantuar sukses. Ndërkohë Administratori i Përgjithshëm i Konfederatës së Industrive të Shqipërisë sheh si të papranueshme mungesën e vlerësimit kosto përfitim që sjell kjo mënyrë për ekonominë në tërësi dhe biznesin në veçanti në relacionin shoqërues të projektligjit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono