Aksion për bllokimin e pikave të grumbullimit të mbetjeve

19:21 | 06/03/201819:210

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, dhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, pralajmëruan marrjen e masave për pikat e grumbullimit të mbetjeve që nuk plotësojnë kriteret mjedisore. Ndërkohë që akuzuan opozitën si shkaktarë të gjendjes së mjedisit sot dhe mbështetes të paligjshmërisë.

180 pika që gurmbullojnë mbetje skrapi në Tiranë po monitorohen për respektimin e kritereve mjedisore. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, bashkë me nënkryetarin e Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, inspektuan një pikë të tillë në një zonë të banuar.
Pas kryeqyetetit, aksioni do të shtrihet në të gjithë Shqipërinë.

“Janë jashtë kushteve, janë krejtësisht në kundërshtim me të gjitha rregullat mjedisore, janë pika, të cilat jo vetëm grumbullojnë të gjitha mbeturinat e qytetit, por edhe zhvillojnë aktivitetin e tyre brenda zonave të banuara. Pra nuk kemi heqje të licensave të zhvillimit të aktivitetit të ndershëm, por kemi revokim lejesh mjedisore dhe pastaj sëbashku me të gjitha organet e tjera shtetërore, evidentim të problematikave.

Keto biznese, sipas Klosit dhe Maznikut, do të zhvillohen jashtë qendrave të banuara, ndërkohë që për gjendjen e mjedisit akuzat i drejtuan nga opozita.

“Ajo që doja të thoja e të ritheksoja është edhe një përgjigje për një batare mbështetjesh për paligjshmërinë që në fillim erdhi nga Saliu, i cili mbronte guroret e paligjshme në të gjithë Shqipërinë të cilat ne po i mbyllim, po i evidentojmë dhe do të nxjerrim kriteret e reja mbi të cilat të zhvillohet biznesi guror. Sot erdhi mbështetja nga Luli për pisllëkun e qytetit”.

“Jam i sigurtë se edhe zoti Basha, që sot përmendi këto raste, në Holandë, ku edhe ka shansin të shkojë shpesh, nuk ka parë njerëz të cilët shpenzojnë një pjesë të madhe të jetës së tyre brenda kazanëve të plehrave, duke u përpjekur të marrin mbetjet dhe më pas i grumbullojnë në pika të tilla brenda zonave urbane. Ky është një akt jo vetëm joeuropian, jo vetëm i rrezikshëm për shëndetin e banorëve, por është një çështje që në mënyrë të vazhdueshme banorët e Tiranës, edhe nëpërmjet portalit të bashkëqeverisjes, e kanë denoncuar si një problem për qytetin e tyre dhe për mënyrën dhe mundësinë për të funksionuar si një qytet normal”.

Aksioni vjen në kuadër të iniciativës “Pastrojmë Shqipërinë që duam” dhe mbështetet nga Policia e Shtetit dhe ajo Bashkiake./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono