Aksion kundër ushqimeve dhe pijeve të falsifikuara

14:59 | 23/06/201914:590

Rreth 160 mijë dollarë është vlera e sekuestrimi të operacionit policor mbi prodhimin dhe tregtimin e produkteve ushqimore dhe pijeve të falsifikuara. Operacioni ndërkombëtar u kodua “OPSON 8”, ndërsa morën pjesë më shumë se 70 vendeve nga e gjithë bota, duke u mbështetur edhe nga INTERPOL e EUROPOL.

Gjatë operacionit në Shqipëri u  kontrolluan në total rreth 244 subjekte tregtare, persona fizike, punishte dhe automjete transporti, ku 9 persona u arrestuan dhe 22 të tjerë u proceduan. Sipas Policisë së Shtetit, u sekuestruan mish i ngrirë dhe produkte të tij, pije të forta alkoolike, fruta të thata dhe djathë.

Njoftimi i policisë:

Qe prej 4 vitesh, Shqipëria nëpërmjet Policisë së Shtetit mbështet dhe merr pjesë në Operacionin Ndërkombetar “OPSON 8”,  për goditjen e aktivitetit kriminal të prodhimit, tregtimit, trafikimit të produkteve ushqimore dhe pijeve nën/standarte dhe të falsifikuara.

Gjatë operacionit në Shqipëri gjatë kontrolleve të ushtruara nga Policia në të gjitha qarqet janë arritur këto rezultate:

-Janë kontrolluar në total rreth 244 subjekte tregtare, persona fizike, punishte dhe automjete transporti.

– Janë proceduar penalisht për veprën penale të “Shkelja e drejtave të pronësisë Industriale”, gjithsej 8 subjekte.

– Janë proceduar penalisht për vepra të tjera penale “Mashtrim”, “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Kontrabanda me mallra të ndaluara”,  Prodhim të Kundërligjshëm, “Punësimi i paligjshëm”, ” Falsifikimi i dokumenteve”, “Falsifikimi i vulave, i stampave  ose i formularëve”, “Shpërdorimi i detyrës”, “Prodhimi dhe shitja e ushqimeve dhe lëndëve  të tjera  të rrezikshme për shëndetin”, “Prodhim i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë dhe ushqimorë”,  “Fshehja e të ardhurave”,  gjithsej 30 subjekte.

– Janë proceduar penalisht në gjendje të lirw 22 persona,.

– Janë arrestuar në flagrancë dhe ndaluar 9 persona,.

– Është shpallur kërkimi për 1 person

– Janë sekuestruar mallra të ndryshme ushqimore dhe pije të falsifikuara/nën standarde apo të prodhuara në mënyrë të kundraligjshme në sasitw:

Mish i ngrirë në sasinë 2534 kg; Verë në sasinë 8560 litra; Kafe 372 kg; Djath 700 kg; Sallamra dhe nënprodukte 264 kg; Pije të forta alkoolike 52 litra; Pije freskuese 100 litra; Ujë mineral 1450 litra; Vajra vegjetale 66  litra,Vezë 4500 kokrra; Fruta të thata 85 kg; Patatina kubeti 600 njësi  etj, të gjitha kapin  vlerën rreth  160 000  USD.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono