Aksident hekurudhor në Indi, mbi 50 të vdekur e 200 të plagosur

22:55 | 19/10/201822:550

Mbi 50 persona kanë vdekur dhe 200 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një aksident hekurudhor në shtetin e Punxhabit, në Indi. Viktimat po qëndronin në shinat e trenit për të parë celebrimin e festivalit hindu në momentin që ndodhi aksidenti. Ata nuk e dëgjuan trenin të afrohej për shkak të fishekzjarreve dhe nuk ua vunë veshin thirrjeve të autoriteteve lokale për t’u larguar. Treni që goditi turmën po udhëtonte mes qyteteve Amristar dhe Xhalandhar. Kryeministri Narendra Modi e cilësoi incidentin një tragjedi që të thyen zemrën dhe u kërkoi autoriteteve lokale të ofrojnë të gjithë asistencën e nevojshme. Modi u shprehu ngushëllimet më të thella familjeve të viktimave dhe shtoi se do të lutet për një rekuperim sa më të shpejtë të të lënduarve. Aksidentet hekurudhore janë të zakonshëm në Indi, ku shumica e trenëve janë të vjetër dhe shinat të amortizuara. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono