AKEP: Rritet numri i përdoruesve të internetit

15:33 | 08/01/2018

Rrjetet sociale marrin kohën e shumë të rinjve në vendin tonë. Sipas një vëzhgimi të ABC News këta përdorues të internetit shpënzojnë deri në 15 orë në botën virtuale.

Zgjohen nga gjumi hapin internetin.

Shkojnë në tualet përsëri hapin internetin.

E deri sa të dalin nga shtëpia kanë informuar të gjithë shoqërinë në rrjetet sociale se ç’kanë bërë, kuptohet me gjithçka të kuruar.

Varësia nga interneti e veçanërisht nga rrjetet sociale reflektohet edhe në statistikat e publikuara nga Autoriteti Shqiptar i Komunikimeve Elektronike dhe Postare sipas të cilit  rrjetet e internetit mobile 3G dhe 4G aktualisht përdoren nga 2.16 milionë përdorues.

Të rinjtë që shpenzojnë nga dy deri në 15 orë në faqje të ndryshme të internetit.

Ata që shpenzojnë më pak kohë në internet thonë se janë të angazhuar në punë ndërsa të rinjtë që qëndrojnë më gjatë pjesën tjetër të kohës e kanë përsëri të lirë.

Interneti në Shqipëri ka hyrë për herë të parë në vitin 1991. Por shpërndarja masive e këtij shërbimi erdhi në vitin 1998. 20 vjet më pas duket se ka ikur moda e hapjes së sallave të internetit pothuajse cdo 10 metra.

Statistikat zyrtare tregojnë se vëtëm nëb tremujorin e tretë të vitit të kaluar numri I përdoruesëve të internetit celular është rritur me 18. 4 përqind. Shtim ka pësuar edhe kategoria e njerëzve të cilët paguajnë për shërbime të integruara të internetit (televizion, shërbime telefonike dhe interneti në një paketë). Këta përdorues kanë  kanë arritur në 98,000, duke u rritur me 23% në vitin 2017, krahasuar me vitin 2016.

Sot celulari është shndërruar në mjetin që ka krijuar vartësit më të shumtë edhe në Shqipëri./abcnews.al

 

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono