Ahmetaj: Reformat e qeverisë i vlerësoi BB dhe investitorët e huaj

13:41 | 05/10/2018

Një ditë pasi Banka Botërore rishikoi me rritje projeksionin për ekonominë shqiptare ministri i Financave dhe Ekonomisë e cilësoi këtë një vlerësim për reformat e qeverisë.  Ministri Ahmetaj në një bashkëbisedim me gazetarët u shpreh për rënie të papunësisë, ndërsa deklaroi disa prej parashikimeve të paketës fiskale.

Rreth 15 mijë e 400 të punësuar vitin që vjen do të përfitojnë nga ndryshimet që do t’i bëhen ligjit për tatimin mbi të ardhurat. Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj e bëri të ditur në një bashkëbisedim me gazetarët.

Ministri i Financave dhe Ekonomisë gjithashtu paralajmëroi rritje pagash për infermierët, mjekët, arsimtareët e ushtarakët, ndërkohe që 33 milionë dollarë nga buxheti i shtetit do të lëvrohen për pensionistët dhe familjet në nevojë. Ndërsa papunësia tha ministri Ahmetaj ka njohur nivelin më të ulët historik.

Megjithëkëtë varfëria vijon të mbetet problem i shoqërisë shqiptare, përballja me të cilën sipas Ministrit të Ekonomisë dhe Financave kërkon angazhimin e të gjitha palëve politike.

Ministri i Ekonomisë dhe Financave cilësoi lajm të mirë që Banka Botërore rishikoi me rritje projeksionin për ekonominë, ndërsa tha se një vlerësim tjetër për reformat e ndërmarra është edhe besimi i investitorëve të huaj.

Ministri Ahmetaj tha se efektet pozitive nga emetimi i Eurobondit janë e pakta 35.7 milionë euro për shtatë vite nga rifinanimi i borxhit ekzsitues. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono