Ahmetaj: Qeveria qëndrore ul barrën fiskale

12:51 | 17/04/2018

Qeveria ka kritikuar bashkitë për barrën fiskale me të cilën ngarkon biznesin. Arsye kjo, që sipas ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, sipërmarrjet nuk ndjejnë uljen e taskave dhe tarifave që ndërmerr qeveria.

“Shpesh vihet re që qeveria ul ngarkesën fiskale, tarifa, taksa sidomos tek biznesi i vogël, ndërsa qeveritë vendore e ngarkojnë sipërmarrjen me tarifa dhe taksa vendore. Shpesh ndodh të kompensojnë atë ulje që ndërmerr qeveria vendore.”

Një vit pas zbatimit të ligjit për financat e vetëqeverisjes vendore, temë e te cilës ishte edhe konferenca kombëtare që mblodhi bashkë përfaqësues të pushtetit vendor dhe qendor, Ahmetaj përllogariti se vetëm nga burimet e tyre, bashkitë kanë rritur të ardhurat me 87 milionë dollarë krahasuar me katër vite më parë ndërkohë që granti qeveritar u legjitimiua në 1% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Megjithkëtë, Ministria e Financave vëren rritje të detyrimeve ndaj të tretëve, gjë që sipas ministrit Ahmetaj, reflektohet në borxhin publik.

Në këtë pikë, ministri i Fianncave dhe Ekonomisë ka një paralajmërim.

“Merreni seriozisht shlyerjen që ministria të mos detyrohet të prekë transfertat”

Ministri i Financave dhe Ekonomisë ka kërkuar disiplinë rigoroze financiare nga pushteti qendror përfaqësuesve iu tha se ulja e borxhit publik është një angazhim i panegociueshëm./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono