Ministri Ahmetaj kundërshton shifrat e PD për punësimet

10:19 | 09/08/2018

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj kundërshton shifrat e publikuara nga Partia Demokratike mbi punësimin e bizneset. Në faqen e tij në facebook ministri Ahmetaj tregon se është rritur numri i të punësuarve në një vit dhe 10 mijë biznese më shumë janë hapur në 7 muajt e parë të vitit 2018.

Matematika është vërtet shkencë ekzakte, por duket se nuk është e tillë kur bëhet pjesë e politikës. Llogaritë mbi numrin e të punësuarëve dhe bizneseve që bëri Partia Demokratike të mërkurën u kundërshtuan një ditë më pas nga Ministri i Financave dhe ekonomisë Arben Ahmetaj.

“45 biznese në ditë mbyllen në Shqipëri ndërsa në total në këto katër vite që janë rritur taksat janë kaluar në pasiv 68.731 biznese”-u shpreh Tabaku.

E vërteta është ndryshe për ministri Ahmetaj. Në tabelën e publikuar në faqen e tij në facebook ai tregon se: “Nw shtatwmujorin e parw tw vitit 2018, janw shtuar mbi 10 mije biznese tw reja (efekti neto nga diferenca mes bizneseve tw regjistruara rishtazi dhe atyre tw çregjistruara)”- sqaron Ministri i Financave dhe Ekonomisë.

Në betejën e shifrave është përfshirë edhe numri i të punësuarëve. Ndonëse nuk u përmend në deklaratën e fundit të nënkryetares së Komisionit të Ekonomisë, ministri Ahmetaj i kujton se në periudhën Qershor 2017-Qershor 2018, rezultojne 38 mije vende te reja pune ne ekonomi.

E sa për kundërshimet se nuk ka rritje ekonomike, Ministri i Financave zgjedh t’i quajë korba të dëshpëruar kolegët e opozitës dhe i publikon një tabelë, që tregon se rritja ekonomike aktualisht është 4.5 herë më e lartë se ajo që gjetëm në 2013!

 

 

/abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono