Ahmetaj: Krimi ekonomik nuk luftohet me burokraci

12:59 | 12/06/2018

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i ka kërkuar drejtuesve të doganave nga i gjithë rajoni të bashkëpunojnë me institucionet ligjzbatuese të secilit shtet për të frenuar krimin ekonomik. Gjatë një takimi që u mbajt në Tiranë, ministri Ahmetaj vuri në dukje se kjo sfidë e re për vendin tonë nuk fitohet vetëm.

Krimi ekonomik nuk pengohet e as luftohet me burokraci dhe procedura letre. Ne duhet të jemi në gjendje të kalojmë këto pengesa mes nesh dhe të jemi një hap para me qasje proaktive sesa reaktive”.

Minsitri i Financave sjell në vëmendje studimin e Bankës Botërore, e cila akuzon administratën doganore se i ka shtuar kostot sipërmarrjes gati një mijë vjet, ndërsa kërkon prej tyre shpejtësi për lëvizjet tregare.

“Sfida për ne dhe për të gjitha këto vende është që kostoja kohore e përkthyer në patjetër në vlera monetare ta zerojë në të paktën 5 deri në 7 vitet që vijnë”.

Thellimi i bashkëpunimit mes vendeve të rajonit kërkohet në kuadër të procesit të Berlinit, ku vendet e Ballkanit Perëndimor kanë shprehur angazhimin për të ulur barrierat me qëllim krijimin e një tregu të përbashkët rajonal./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono