Agron Tufa: Dokument kresë, kujtdo që shpif ndaj meje

20:58 | 30/04/201920:580

Drejtori i Institutit të krimeve të Komunizmit Agron Tufa ka sqaruar në studion e Provokacijas se i është drejtuar studios ligjore për të gjitha fyerjet, ofendimet, shpifjet dhe kërcënimet kundrejt grupit të PS dhe Kuvendit të Shqipërisë.

Nano: Polemika, ti ke berë dhe padi?

Tufa: I jam drejtuar studios ligjore për të më përfaqësuar për fyerjet dhe ofendimet, shpifjet, kërcënimet dhe fryma  e linçimit publik.

Nano: Polemika erdhi nga të dy anët.

Tufa: “Historian enverist nuk është fyerje, reagimi im është gjithnjë mbrojtës. Unë nuk kam sulmuar asnjëherë edhe këtë herë u sulmova nga salla e parlamentit dhe 26 herë shpërpjestimi ishte i llahtarshëm dhe mua për t’u dhënë përgjigje atyre mu desh të mos merresha me asgjë dhe t’u jepja përgjigje gjithë asaj trasheje të kuqe, e rubrika me letra të popullit. Unë një kriminel gjakatar i burgjeve të komunizmit dhe i lejon një faqësh, dy dhe lodheshin e fusnin  intermexo Edmond Cajën dhe kjo mu duke e pamerituar se gjithçka ishte gënjeshtër dhe kjo është yshtje popullore. Pra kemi një psikozë masive ndaj një personi, i cili nuk është anatër i asnjë partie, sheh punën e vet me përdisshmëri të ngarkuar. Unë nuk i kam fyer, por kur shoh që sulen me shpifje  shumë të ulëta më nxitin duke i dhënë dokumentin kresë”.

Tufa theksoi se sot është dërguar ankesa te komisionieri i diskriminimit kundrejt grupit të PS dhe Kuvendit të Shqipërisë për mbrojtje dhe respektim standardi.

“Unë tani kam një përfaqësim ligjor jam qetësuar dhe sot sa është dërguar ankesa te komisionieri i diskriminimit kundrejt grupit të PS dhe Kuvendit të Shqipërisë dhe kam kërkuar mbrojtje dhe të zbatohet me përpikmëri standardi meqë po na kërkojnë standardet e duhura për në BE, të na garantojnë një farë standardi. E kërkova dhe nuk ma ofruan. por gjithsesi”.

Sipas tij dy tumoret që ka Shqipëria st janë enveristët dhe ish oficerët e sigurimit të shtetit.

“E kam fjalën për segmentin enverist që s’ka lidhje me socialistët. Unë përdor vetëm termin enverist për ata që janë të pandryshueshëm. Enveristët kërcënojnë demkracinë, bëjnë trysni dhe parlamentit dhe kryeministri po e ha presionin e tyre dhe s’kanë asgjë të përbashkët me anëtarët e partisë. Dy tumoret e shqipërisë sot: enveristët 1 dhe ish-oficerët e siguimit të shtetit të montuar në mënyrë të dendur”. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono