After being sheltered in Kosovo due to the earthquake, today 780 Albanians return to their home

08:27 | 09/12/201908:270

Acting Prime Minister Ramush Haradinaj has announced that 780 Albanians will return which settled in Kosovo due to the earthquake that struck the country.

Journalist Blerta Dalloshi Berisha in a direct line to “ABC of the Morning” reports that the return of citizens is being done voluntarily.

Now every vehicle is made available to the citizens who want to return voluntarily, Haradinaj announced.

Together with the citizens who will return another amount of aid will be launched for families affected by the earthquake. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono