Afganistani liron ​​dy pengje perëndimore në këmbim të tre talebanëve

22:10 | 18/11/201922:100

Profesori amerikan Kevin King dhe kolegu i tij Australian Timothy Weeks janë tashmë të lirë, pasi u rrëmbyen në gusht të 2016-ës në Kabul.

Dy pengje perëndimore janë liruar nga talebanët, për të cilët Presidenti Afganistan Ashraf Ghani njoftoi dy ditë më parë “shkëmbimin” me tre rebelë të profilit të lartë të arrestuar. Bëhet fjalë për profesorin amerikan Kevin King dhe kolegun e tij australian Timothy Ëeeks, të rrëmbyer në gusht 2016 në Kabul dhe që atëherë ishin në duart e talebanëve. Sipas disa burimeve, ata u lanë të lirë në Katar.

Videoja e fundit e Timothy Weeks, 50 vjeç dhe Kevin King, 63 vjeç, ishte shfaqur për herë të fundit në 2017. Të dy profesorët nga Universiteti Amerikan i Kabulit ishin rrëmbyer në një pritë nga burra të armatosur, ndërsa ata po shkonin në universitet.

Tre liderët talebanë u liruan në këmbim të dy profesorëve të universitetit mbaheshin në burgun Bagram, në veri të Kabulit. Në mesin e tyre është Anas Haqqani, i cili është djali i Jalaluddin Haqqani, themeluesit të rrjetit homonim dhe vëllai i Sirajuddin, i cili udhëheq këtë degë të rëndësishme të rebelimit taleban. Me të u la i lirë Haji Mali Khan, i njohur si xhaxhai i tij dhe Abdul Rashid, i cili besohet të jetë vëllai i Mohammad Nabi Omari, anëtar i zyrës politike talebane të  Dohas. /abcnews.al

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono