Afganistan, vriten 50 persona në Kabul

08:13 | 21/11/2018

Një atentator vetëvrasës është hedhur në herë të martën në Kabul, duke vrarë mbi 50 persona, kryesisht nxënës dhe mësues të një shkolle fetare. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet afgane, sipas të cilave mbi 70 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur. Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme afgane deklaroi se atentatori aktivizoi eksplozivin që mbante veshur pasi kishte hyrë në sallën ku ishin mbledhur nxënësit për të festuar ditëlindjen e profetit Muhamed.

Për të njëjtin event, në kryeqytetin afgan ndodheshin disa qindra nxënës e mësues. Për momentin askush nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë e atentatit, por në të kaluarën talebanët dhe ISIS kanë vënë shpesh herë në shënjestër nxënësit e Medreseve, për shkak se ndjekin një tjetër linjë të Islamit. Bëhet fjalë për një nga sulmet më të rënda të ndodhura në muajt e fundit në Kabul. Presidenti Ashraf Gani ka dënuar atentatin terrorist./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono