Aeroporti i Vlorës/Aty ku tokat me kripë do të marrin një tjetër vlerë

13:23 | 19/01/201813:230

Në Akërninë e Vlorës lajmi për ndërtimin e aeroportit i ka bërë banorët entuziastë për jetët e tyre. Tokat e kripura tashmë do të kenë një tjetër vlerë. Por cila është historia e aeroportit të Akërnisë. ABC News sjell pamje dhe historinë e tij.

 

4.5 km i gjatë dhe 1.5km i gjerë.

Janë këto permasa aktuale të aeroportit në zonën e Akërnisë.

Kjo pistë avionësh ka funksionuar prej 60 vjetësh, por aeroporti i ri cilësohet një investim strategjik që do të sjellë zhvillim.

Ai është ndërtuar filimisht në vitin 1963 dhe ishte një aeroport ushtarak.

Kjo është një zonë e kripur. Dhe Akërnia tashmë pritet të marrë një vlerë tjetër. Banorët që aktualisht jetojnë mes kripës dhe kanaleve, mendojnë të nisin investimet.

Kryesisht në fushën e turizmit. Tokat e tyre do të kenë tjetër çmim. Në garë për ndërtimin e tij janë tri kompani turke.

Gazetar i ABC News, Vlorë: Elton Nika


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono