Administrator për të rimëkëmbur financiarisht bashkitë, shoqata e bashkive kundër

15:18 | 01/11/201915:180

Shoqata e Bashkive të Shqipërisë dhe ekspertë të ekonomisë kundërshtojnë vendimin e qeverisë për të caktuar Administrator me qëllim nxjerrjen e bashkive me borxhe nga kriza financiare. Agron Haxhimali dhe Zef Preçi shprehen se vendimi i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë shkel autonominë vendore dhe nuk zgjidh problemin.

Nëse shuma e borxheve të një bashkie është më e lartë se 130% e shpenzimeve vjetore të miratuara dhe kryebashkiaku nuk arrin të rimëkëmbë financiarisht njësinë e qeverisjes vendore, qeveria qendrore do të caktojë një Administrator për të nxjerrë bashkinë nga kriza.

Plani i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë kundërshtohet nga Shoqata e Bashkive të Shqipërisë dhe ekonomistët.

Administratori sipas drejtorit të Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë Agron Haxhimali dhe ekspertit të Ekonomisë  Zef Preçi nuk mund të nxjerrë bashkinë nga kriza.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë duhet të ndërhyrjë në të tjera drejtime.

Borxhi i bashkive sipas Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë arrin vlerën e 6.2 miliardë lekëve. Mbi 1.8 miliardë ose 29% të totalit të detyrimeve i ka Bashkia e Tiranës. Pas kryeqytetit renditet Pogradeci, Kavaja, Vlora e Durrësi. /ABC news Albania 24/7

 

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono