Abuzimi me minorenen, ekspertët nënvizojnë rolin e familjes

22:35 | 05/02/2019

Ngjarja e rëndë e abuzimit të një minoreneje në Kavajë, u trajtua me ekspertë në studion e Mirela Milorit në “ABC News”. Sociologu Gëzim Tushi rendit faktorët që ndikojnë në sjellje të tilla, ndërsa Alma Tandili tregoi për hapat që po ndërmerr shteti për trajtimin e viktimës e familjes së saj.

Pak ditë pasi opinioni publik u trondit nga historia e abuzimit të një minoreneje në Kavajë, flasin ekspertët. Kryetarja e agjensisë shtetërore për mbrojtjen e të drejtave të fëmijës, rrëfeu në studion e Mirela Milorit se vajza e mitur u mor menjëherë në mbrojtje, sapo ngjarja u bë publike.

Për sociologun Gëzim Tushi, ngjarja e Kavajës është nga më të sensitivet. Sociologu shpjegon faktorët që ndikojnë në sjelljen e të miturve e që prodhojnë ngjarje të tilla kriminale. Vëmendja tani është e fokusuar tek familja e cila përballet e para me ngjarjen e rëndë.

Sociologët këmbëngulin se institucioni i familjes është mekanizmi për të ndërgjegjësuar edukimin e fëmijëve me normat në shoqëri, por edhe përballjen me realitetin kompleks që vjen nga modelet që prodhon një sistem i pakontrolluar informacioni./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono