Abuzimet me rrugët, Dashamir Xhika kërkon lirim nga qelia

14:08 | 21/07/201814:080

Dashamir Xhika, ish-kreu i Autoritetit Rrugor Shqiptar kërkon të lirohet nga masa e sigurisë “arrest në burg”. Ish-zyrtari i lartë mbahet në qeli nga 7 Shkurti pas dyshimeve  për “korrupsion” dhe “shpërdorim detyre” gjatë procedurave për ndërtimin e segmentit rrugor Tiranë-Elbasan, duke i sjellë dëm miliona dollarë buxhetit të shtetit.

Kërkesa për shfuqizim të masës së sigurisë është depozituar në Gjykatën për Krimet e Rënda, ku pritet të shqyrtohet nga gjyqtarja Ilirjana Olldashi. Në kërkesë Xhika pretendon se kanë ndryshuar kushtet dhe se masa duhet të zbutet.

Për të njëjtën çështje, në hetim nga Krimet e Rënda janë edhe ish-vartësit e tij Albens Alite dhe Aksel Qurduka. Në vijimësi të hetimit Xhika ka mbajtur qëndrim mohues në lidhje me akuzën. Ai ka pretenduar se në funksionin e titullarit ishte personi i fundit që firmoste dhe se të gjitha aktet e nënshkruara prej tij, kishin pasur dakordësinë e strukturave përkatëse./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono