Abuzimet, dërgohet për gjykim dosja për rrugën e Gjinarit

17:14 | 24/04/2018

Ka përfunduar hetimet Prokuroria e Elbasanit dhe ka dërguar për gjykim dosjen ndaj ish-zyrtarëve të Autoritetit Rrugor Shqiptar. Për gjykim ka shkuar dosja ndaj ish-drejtorit të ARRSH, Andi Toma, i akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës”; Dashamir Xhika, Drejtor i Përgjithshëm i Autoritetit Rrugor Shqiptar, i akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës”.

Për abuzimin me rrugën Elbasan-Tiranë do të gjykohen dhe 9 persona dhe 3 kompani. Andi Toma ka qenë drejtor i rrugëve në vitet 2008-2013, ndërsa Dashamir Xhika ka drejtuar këtë sektor nga viti 2013 deri në Shtator 2017. Xhika dhe Toma janë në hetim edhe për një tjetër procedim, atë të rrugës Tiranë-Elbasan, dosje për të cilën janë marrë në pyetje edhe ish-ministrat Haxhinasto dhe Sokol Dervishaj./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono