ABC News zbardh 12 emrat që do të merren të pandehur për “dosjen 339”

17:19 | 27/05/201917:190

Pas mbylljes së hetimeve për “dosjen 339”, zbardhen emrat e 12 të pandehurve, mes të cilëve dy nipat e ish-deputetit socialist Arben Ndoka si dhe ish-kampioni i mundjes Elis Guri. Ndërkohë, vijojnë hetimet për pjesën 339/1, ku bëhet fjalë për shitblerjen e votave, shpërdorim detyre dhe lejet e ndërtimit.

ABC News zbardh emrat e 12 personave që janë marrë të pandehur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, në kuadër të “dosjes 339”. Mes tyre, të bien në sy emrat dy nipave të ish-deputetit socialist Arben Ndoka, Vilson dhe Samuel Ndoka së bashku me ish-kampionin e mundjes Elis Guri.

Ndërsa të pandehurit e tjerë janë: Ramadan Dushaj, Rezart Çaçani, Fatbardh Gostini, Neritan Saraçi, Ardit Haxhagiqi, Gentjan Marku, Fation Marku, Oltion Noka, Luan Boça

Gjatë hetimeve të prokurorisë, ka rezultuar se i pandehuri Ramadan Dushaj, kamuflonte veprimtarinë e paligjshme të tregtimit të lëndëve narkotike me aktivitet të grumbullimit dhe shitjes së produkteve bujqësore. Pas disa muajsh hetime, organi i akuzës ka bërë gati kërkesën për gjykim, e cila në ditët në vazhdim do të mbërrijë te Krimet e Rënda ku do të hidhet shorti për trupin gjykues.

12 të pandehurit akuzohen për “Kryerjen e veprave penale në kuadër të grupit kriminal, prodhim dhe shitja e lëndëve narkotike në bashkëpunim dhe krijim të grupit kriminal”. Ndërkohë, Prokuroria për Krime të Rënda vazhdon hetimet për 339/1, ku pak kohë më parë është marrë në pyetje edhe Kryetari i Bashkisë Durrës, Vangjush Dako, sëbashku me zyrtarë të tjerë që kanë bërë fushatën në qytetin bregdetar.

Kryebashkiaku i Durrësit është pyetur në cilësinë e personit që ka dijeni, ndërsa nuk kanë dalë detaje nga dëshmia e tij.  Burimet kanë konfirmuar se Dako ka mohuar të këtë lidhje me grupin e Avdylajve dhe se është takuar me ta si me çdo zgjedhës tjetër. Por në përgjimet e bëra publike më herët në media, numri që përfundon me 300 e që dyshohet të jetë i Dakos, rezulton se ka shkëmbyer disa mesazhe me Jasin Avdylin, i cili i kërkon informacion në lidhje me një operacion të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono