A po bëhet gati opozita në zgjedhje? Flet Mediu dhe Bylykbashi

22:00 | 27/03/201922:000

Oerd Bylykbashi dhe Fatmir Mediu kanë folur për listën e kandidatëve që po përzgjedh opozita për t’u bërë gati sipas tyre për zgjedhje. Bylykbashit tha në “Byro Politike” se opozita duhet të jetë gati nëse u thuhet për zgjedhje të parakohshme. Ndërsa nga ana e tij Mediu u shpreh se misioni i opozitës është ta dërgojë vendin drejt rrugës evropiane. Sipas tij nëse nuk ndodh atëherë nuk do këtë më opozitë.

Oerd Bylykbashi: Zhvillimet politike dhe ne po përpiqemi që t’i çojmë në atë drejtim që ato të shkojnë në zgjedhje. Dhe kur të bëhen zgjedhje parlamentare duhet të bëhen zgjedhjet lokale dhe është gjëja më normalë që partitë e opozitës të kenë bateritë e tyre gati, qoftë porsa i përket strukturave qoftë porsa i përket kontrollit të terrenit nga strukturat. Në këtë kuadër duhet të bëjmë gati edhe procesin se si përzgjidhen kandidaturat. PD dhe opozita është në avangardë përsa i përket metodave të reja të përzgjedhjes. Ne po diskutojmë metoda konkretë për të përzgjedhur kondidaturat sa më shumë nga baza. Nuk ka asgjë të çuditeshe në këtë histori pasi nëse mund të thuhet do shkojmë në zgjedhje të parakohshme dhe ne çfarë do themi prisni pak se nuk jemi gati.

Fatmir Mediu: Përzgjedhje elektorale dhe funksionimi elektoral i një partie fillon në momentin kur mbaron data e zgjedhjeve. Misioni i opozitës është se ose do ta kthejmë këtë vend drejt rrugës kushtetuese dhe evropiane ose nuk do të ketë më opozitë. Këto dy alternativa janë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono