A ka lidhje tërmeti me shiun? Flet sizmiologu

08:05 | 02/12/201908:050

Në një lidhje direkte me “Abc-ja e Mëngjesit” me Enkel Demin, sizimiologu nga Kosova Shemsi Mustafa ka folur për tërmetin që goditi Shqipërinë.

I pyetur mes të tjerash për teoritë që qarkullojnë në masë nëse tërmeti ka lidhje me shiun apo fenomene të tjera natyrore, Mustafa e përjashtoi një lidhje të tillë.

Pjesë nga biseda:

Demi: Dje është shënuar një tërmet me epiqendër në Tuz, kanë lidhje këto?

Mustafa: Të gjithë pasgodtitjet me një perimetër të madh kanë lidhshmërinë me goditjen dhe lëviz një pjesë e tokës.

Demi: Kosova përjashtohet?

Mustafa: Asnjë vend në Ballkan nuk përjashtohet, por disa janë më të rrezikuar.Greqia ka shkallën më të lartë në rajon.

Demi: Më i rrezikshëm tërmeti është në fushë apo në kodër?

Mustafa: Tërmeti është i rrezikshmë në çdo vend. Tërmeti është i rrezikshëm në të gjitha se i ka paramtetrat  vet. Edhe shkëmbi i fortë është i rrezikshëm për disa ndërtesa. Tërmeti i shfrytëzon të gjitha elementët, duhen berë matjet gjeofizike dhe në bazë të tyre duhet të ndërtohet.

Demi: Po këto teritë po ra shi shtohet rreziku i tërmetit?

Mustafa: Absulot, tërmeti është tërmet, nuk ka lidhje as me shiun dhe me asgjë tjetër.

Demi: Njerëzit duhet të shqetësohen?

Mustafa: Njerëzit tani presin nga zyrtarët se si do të veprohet. Në rrethinën e Durrësit dhe një pjesë të Turanës janë duke u bërë analizat janë zyrtarët ata që duhet të tregojnë se nuk ka rrezik./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono