700 mijë euro për secilin nga ushtarakët që strehohen në Greqi

22:03 | 16/02/201922:030

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka vendosur një çmim prej 700 mijë euro për secilin nga 8 ushtarakët turq që aktualisht ndodhen në Greqi. Ata kanë kërkuar azil pasi u fshehën atje si pasojë e përpjekjes së dështuar për grusht shteti në korrik të 2016-s.

Që të 8 kanë përfituar azil nga drejtësia greke, i cili është i vlefshëm në të gjithë Europën. Por në të vërtetë ata nuk mund të lëvizin për arsye sigurie dhe janë vendosur në një vend shumë sekret. Familjarët e tyre që jetojnë në Turqi janë bërë shpesh objekt presionesh./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono