70 vjetori i teatrit “Migjeni” në Shkodër, gjatë ceremonisë fiken dritat

16:08 | 04/11/201916:080

Në 70-vjetorin e krijimit të tij, teatri “Migjeni “ne Shkoder është vlerësuar me titullin “Nder i Kombit” nga Presidenti Ilir Meta. Në ceremoni ndodhi një e papritur pasi u fikën dritat për disa minuta.

Në këtë përvjetor u dekoruan personalitetet që kanë kontribuar ndër vite në skenën e “Migjenit”.Aktoret dolën një e nga një në skenën  e Teatrit. U rrëfyen para spektatorit.

Teatri “Migjeni” në Shkodër festoi 70 vjetorin e krijimit si teatër profesionist. Me këtë rast Presidenti i Republikës i akordoi këtij institucioni titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Gjatë dhënies së çmimit u  shkëput energjia elektrike për disa minuta.

Pavarësisht se teatri ishte pa drita ceremonia vijoi me promovimin e librit të shkrimtarit dhe studiuesit  Xhahid Bushati Teatri Migjeni, Kujtesa e një qyteti…

20 personalitete të artit skenik në Shkodër u dekoruan me tituj të ndryshëm.

Në këtë përvjetor të rëndësishëm u shfaq edhe dokumentari i përgatitur nga Arjan Çuliqi mbi historinë dhe personazhet që i dhanë jetë teatrit jo vetëm të Shkodrës por edhe më gjerë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono