70 vjetori i marrëdhënieve Shqipëri-Kinë, Rama: Koha kur të ardhurat të sjellin dashurinë

22:20 | 11/11/201922:200

Në ambientet e kryeministrisë u përkujtua 70 vjetori i marrëdhënies Shqipëri- Kinë. Kryeministri Rama foli për nevojën e një marrëdhënieje që sheh disa realitete, ndërsa ambasadori kinez shprehu urimin që marrëdhënia mes dy vendeve të mos prishet nga askush e asnjë lloj force.

7 dekada marrëdhënie Shqipëri-Kinë u shënjuan përmes një ekspozite në ambientet e qendrës për dialog në kryeministri. I pranishëm shefi i qeverisë për të përkujtuar rrugëtimin e marrëdhënies mes dy vendeve, i nisur në vitin 1949

“Ishte koha kur dashuria sillte të ardhura e tani është koha kur të ardhurat duhet të sjellin dashurinë e në këtë pikë jemi në disavantazh më të madh por do bëjmë tonën”, tha Rama.

Duke vlerësuar marrëdhënien ndër vite, Ambasadori kinez në Tiranë e pati një mesazh gjeopolitik.

“16 pulla të ekspozuara këtu sot, me temë Kinën, të ekspozuara e të emetuara nga Shqipëria në periudha të ndryshme historike, ne shohim një vend 10 mijë milje larg Kinës që gjithmonë e ka parë Kinën në një këndvështrim mjaft t ë pasionuar. Shpresoj që lidhja miqësore midis nesh të mos prishet nga askush dhe nga asnjë forcë”.

Kujdesshëm kryeministri kujtoi detyrimet ndërkombëtare të Shqipërisë si anëtare e NATO-s, por shpjegoi interesin turistik të vendit, e ilustruar me idenë e schengen-it ballkanik, i iniciuar bashkë me presidentin Vuçiç e Kryeministrin Zaev.

“Kina nuk resht së kultivuari veçori dhe  politika që tejkalojnë koncepte të dakordësuara e mbetet një realitet shtet..gjigand. Nuk është aspak çudi që Kina është sot partneri më i madh strategjik pas BE e potencialisht portofoli i kësaj marrëdhënie  s’ka asnjë mundësi tjetër që të njohë rritje btrë vazhdueshme. Vetëm këtë vit rritja e turistëve kinezë ishte 65% më shumë me një vit më parë. me çuarjen përpara të marrëveshjes së Ë 6 të shengenit ne besojmë se vitin e ardhshëm  do kemi bum turistësh kinezë. Në muajt në vijim për turistët kinezë nuk do jetë e nevojshme të kenë më shumë se sa një pikë hyrëse, në sensin e dokumentacionit. Praktikisht në gjithë zonën ku do funksionojë marrëveshja do bëhet e mundur që ata të lëvizin pa viza”.

Nuk mund të mungonin as batutat e kujtimeve nga takimet në Kinë, të lidhura me miqësinë e para viteve 90.

Mua më ka bërë përshtypje kur kam qenë në Kinë se doja të qepja një xhaketë MAO me përmasat e mia se s’kishte në dyqane, dhe më çuan në një rrobaqepësi, direkt në rrobaqepësi, që të bëja vizatimin e të bëja xhaketën. Aty ishin rreth 60 rrobaqepëse, dhe mbasi morën vesh kush isha unë, filluan të këndojnë këngën “Ara, fabrika, kantiere”. Në takimin që pata në darkë me kryetarin e bashkisë së Pekinit, i thashe së çmë kishte ndodhur, ai më pa dhe filloi të këndonte këngën “Malet me blerinë mbuluar”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono