70 shpërthime gazi në 3 qytete të Massachusetts, 1 viktimë e 16 të plagosur

10:55 | 14/09/2018

Të paktën 1 persona ka humbur jetën dhe 16 të tjerë mbetën të plagosur për shkak të shpërthimeve të tubacioneve të gazit në 3 qytete të Masaçusets në SHBA. Nga një defekt në tubacione janë shkaktuar mbi 70 shpërthime.

Ferr zjarri në Masaçusets, ku të paktën 1 person ka humbur jetën dhe 16 të tjerë mbetën të plagosur për shkak 70 shpërthimeve të provokuara nga defektet në shërbimin e gazit. Në flakë kanë përfunduar të paktën 40 banesa dhe kompani në 3 qendra të banuara jo shumë larg nga Boston. Zjarri ka shkaktuar evakuimin e disa zonave. Mes qytezave të Masaçusets që u goditën janë: Laërence, Andover dhe Andoveri Verior.

Gjithashtu policia ka lëshuar një urdhër “për të gjithë banorët që kanë shërbimin e gazit nga kompania Columbia që të largohen menjëherë nga banesat e tyre, nëse nuk e kanë bërë. Linjat e gazit janë aktualisht në fazën e riparimit nga ana e kompanisë. Për këtë do të duhet kohë”, njoftojnë autoritetet.

Një nga hipotezat e dala nga të dhënat e para të mbledhura nga ekspertët, është se ka pasur një problem të presionit në tubacionet e kompanisë. Në këtë çështje, megjithatë, është përfshirë edhe FBI, për të hapur hetime në të gjitha drejtimet. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono