7 kandidatët për kryeprokuror, seancë dëgjimore në Komisionin e Ligjeve

14:07 | 13/12/201714:070

Shtatë kandidatët që kanë shprehur interes për postin e kryeprokurorit të përkohshëm do të dalin pas pak në një seancë dëgjimore në Komisionin parlamentar të ligjeve. Deputetët e këtij komisioni do të kenë para dosjet e paraqitura nga kandidatët si dhe mund të interesohen për çështje të paqarta lidhur me angazhimin apo punën e tyre deri tani si prokurorë në institucione te ndryshme të akuzës.

Shtatë kandidatet për prokuror të përgjithshem janë Arta Marku, prokurore në Shkodër, Artur Selmani, prokuror në Tiranë, Arqile Koca, prokuror në prokurorinë e përgjithshme, Besnik Muçi, prokuror tek Krimet e Rënda, Ermira Tafani, prokurore në Elbasan, Granit Shahu, prokuror në prokurorinë e Tiranës dhe Ferdinand Elezi, kreu i prokurorisë së Apelit Durrës.

Partia Demokratike ka bërë të ditur se nuk do marrë pjesë në këtë seancë dëgjimore, pasi e konsideron procesin antikushtetutes. Votimi  final për prokurorin e përgjithshëm të përkohshëm do të bëhet në parlament. Ndërsa për kandidatin fitues nevojitet shumicë e thjeshtë votash./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono