7 gjëra që nuk duhet t’i vishni kurrë nëse udhëtoni me avion

12:35 | 02/08/201912:350

Midis bixhuve, këpucëve, rrobave, xhaketave dhe parfumeve, ja cilat janë 7 gjërat që nuk duhet t’i vishni kurrë në avion që të mos ngadalësoni kontrollet ose të vuani lartësinë.

Ajo që duhet të vishni për të udhëtuar me avion nuk është vetëm çështje estetike, por edhe mbi të gjitha nevojë, rehati dhe vlerësim i kohës dhe procedurave të sigurisë. Mes bizhuve, reçipetave dhe parfumeve, ja cilat janë 7 gjërat që duhen shmangur me çdo kusht (në respekt të alternativës më të zgjuar).

Bizhu të mëdha

Stolitë dhe xhevahiret metalike do t’ju ngadalësojnë procedurat e sigurisë, veçanërisht nëse ato nuk janë të shpejta për t’i hequr. Më mirë t’i mbani në bagazhin e duarve.

Veshjet e ngushta

Pavarësisht nëse janë pantallona, funde, xhaketa apo këmisha, shmangni rrobat e ngushta për një arsye të thjeshtë: duke u ngjitur lart, trupi bymehet dhe veshjet e ngushta ndalojnë qarkullimin e duhur të gjakut dhe lëngjeve.

Nëse yjet dhe modelet, gjithmonë në avion përdorin pantallona të gjera, një arsye është me siguri.

Reçipeta të pakëndshme

Nuk ka asgjë më të keqe se sa të ndjeheni një shpatull të lënduar ose gjoks të shtrënguar kur uleni në avion: më mirë të zgjidhni reçipeta sportive pa tela.

Pantallona të shkurtra dhe minifunde

Për tre arsye: do të keni të ftohtë me ajrin e kondicionuar të avionit, do ta keni lëkurën në kontakt me shumë sipërfaqe mbi të cilat mund të mos jeni të kënaqur të jeni në kontakt, dhe nuk rekomandohet të mos mbuloheni në rast zjarri ose evakuimi.

Parfum

Kur jeni në avion, ndani ajrin me shumë njerëz: ajo që është e këndshme për ju mund të jetë torturë për të tjerët, si dhe një problem për ata që vuajnë nga astma ose probleme me frymëmarrjen. Kufizoni veten në deodorant.

Taka të larta dhe shapka me gisht

Këtu bëhet fjalë për sigurinë: si takat ashtu edhe shapkat me gisht rrezikojnë t’ju ngadalësojnë, si në rast urgjence, dhe nëse keni qenë vonë për të marrë fluturim dhe do të keni nevojë për të shpejtuar ritmin tuaj për të mos e humbur atë.

Xhaketa të mëdha

Duke mbajtur veshur atë  do t’ju pengojë të lëvizni dhe do t’ju heqë hapësirën jetësore të atyre që rrinë përballë jush. /abcnews.al

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono