69 vite pas vdekjes vijnë eshtrat e Mit’hat Frashërit në Shqipëri

15:57 | 06/11/2018

69 vite pas vdekjes përmbushet amaneti i mendimtarit të Kombit Mit’hat Frashëri, për t’u prehur në atdhe. Drejtori i insitutit Lumo Skëndo Uran Butka thotë se eshtrat vijnë në Tiranë më 14 nëntor.  Butka në një intervistë për ABC Neës rrëfen detaje rreth ceremonialit shtetërore.

110 vjetori i Kongresit të Manastirit drejtuar prej Mit’hat Frashërit, përmbush edhe amanetin e një prej mendimtarëve të mëdhenj të Kombit Shqiptar, për t’u prehur në vendin e tij pas 69 vitesh që ai u nda nga jeta në mënyrë misterioze në shtëpinë e tij në Nju Jork. Drejtori i Insitutit Lumo Skëndo, Uran Butka thotë se në bashkëpunim me qeverinë shqiptare, eshtrat e Mit ‘hat Frashërit vijnë në Tiranë më 14 nëntor.

Butka thotë se ceremoniali  shtetëror në nder të  Mit’hat Frashërit do të jetë madhështor e ku do të bashkojë personalitete nga vende të ndryshme europiane dhe nga Nju Jorku.

Së fundmi figura e Mit’hat Frashërit po vjen e plotë, pasi Insituti Lumo Skëndon ka botuar 3 vepra nga korpusi i plotë që do të përmbledh gjithë veprimtarinë e plotë në 13 vepra. Ndërkohë që edhe Biblioteka Kombëtare botoi pak kohë me parë revistën “Diturija” të themeluar nga Mit’hat Frashëri në një botim të posaçëm. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono