63,880 vrasje në një vit

16:14 | 10/08/2018

Sipas të dhënave më të fundit, shteti i Brazilit ka thyer rekordin e mëparshëm për numrin më të madh të vrasjeve në një vit. Statistikat shokuese tregojnë një rritje me 3% nga viti i kaluar, sipas Forumit të Sigurisë Publike në Brazil.

Përdhunimet gjithashtu janë rritur me 8% duke arritur numrin 60,018, ndërkohë 4,539 gra u vranë duke e rritur numrin e këtyre vrasjeve në 2.1%. Brazili ka qenë për një kohë të gjatë në krye të listave në lidhje me numrin e madh të vrasjeve të njëpasnjëshme.
Banorët shprehen se janë të tmerruar dhe se nuk guxojnë të dalin nga shtëpitë e tyre. Krimi i organizuar është arsyeja kryesore se përse këto shifra vazhdojnë të rriten.

Raporti përfundimtar tregoi se ndodhin rreth 14 vdekje në ditë. Gjithashtu rreth 1000 gra janë vrarë si pasojë e krimeve që lidhen më diskriminimin ndaj tyre.
Problem kryesor mbetet fakti se këto krime nuk marrin zgjidhje në Brazil. Në këtë mënyrë dërgohet dhe mesazhi i gabuar se mund të vrasësh dhe t’ja hedhësh pa u lagur./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono